21. marts 2026
17:30
Dragør Borgerforening, Strandgade 14, Dragør, 2791, Dragør
Dragør Borgerforening fylder 120 år!!!!
Med inspiration fra tidsrejsen er vi nu nået frem til det fjerde og afsluttende fødselsdagsarrangement – som naturligvis fejres med manér.
GALLA-FESTEN
Lørdag den 21. marts kl. 17.30
Vi har sat alle sejl til for at skabe en uforglemmelig aften – en gallafest med alt, hvad hjertet kan begære. Det er lykkedes os at samle et helt særligt kokketræf, hvor Beghusets egen dygtige køkkenchef, Peter Almén, får selskab af to markante profiler fra den danske madscene:
Der er således lagt op til en aften, hvor der virkelig bliver kræset for gæsterne – med en menu fra allerøverste hylde.
Aftenen byder også på officiel fejring, når borgmester Kenneth Gøtterup deltager og har lovet at holde en lille fødselsdagstale for vores gamle og stolte forening.
Når vi efter den skønne middag er godt mætte af alle herlighederne, er det tid til at strække benene. Orkestret Blå Kant står klar til at spille op til fest og dans, så vi sammen kan runde jubilæet af på bedste vis.
Pris inkl. menu og musik: 495 kr.
Der vil også på festdagen blive solgt lodder med mulighed for at vinde en af de mange fine fødselsdagsgaver, som vi udlodder i anledning af jubilæet.