søndag, september 7, 2025
09:00
Dragør Borgerforening
OBS!! Mødested: Ved biblioteket på Vestgrønningen
Vi mødes søndag morgen kl. 9.00, hvor vi byder på en lille skarp til at starte dagen med. Forhåbentlig er vi derefter morgenfriske og klar til en hyggelig bustur til porten ind til Øresund – nemlig Helsingør.
Vel ankommet og i god ro og orden går vi direkte til Naverhulen på Sct. Annagade 21, hvor de står klar til at tage imod os. Her får vi en spændende orientering om Naverbevægelsen (de frie, vandrende svende), klubben og selve Naverhulen.
Der vil blive serveret kaffe og kage.
Herefter bliver det tid til at strække benene. Vi begiver os ud på en lille gåtur rundt i Helsingør, hvor Per Larsson vil fortælle lidt historie og dele anekdoter om det, vi oplever undervejs.
Til sidst går turen til Værftets Madmarked, hvor der er fri mulighed for – for egen regning – at købe noget at spise og drikke.
Senest kl. 15.30 mødes vi igen ved bussen, og så går turen hjemad mod Dragør.
Hvis nogen ikke føler, de kan gå så langt, finder vi naturligvis et sted undervejs, hvor de kan tage en pause og slå sig ned.
Pris: 325 kr.
Inkluderer: bustur, besøg i Naverhulen med kaffe og kage, guidet rundtur og en lille skarp.
Der sælges drikkevarer i bussen til Borgerforeningens fordelagtige priser.
Tilmelding senest den 25. august.